0

معرفی انواع فلنج به همراه توضیحات

دسته بندی ها : آموزش شناخت متریال, انواع فلنج, دسته بندی نشده ها ۲۷ تیر ۱۳۹۸ peyman 22 بازدید

 

معرفی انواع فلنج به همراه توضیحات :دومین روش برای اتصال لوله ها بعد از عملیات جوشکاری ، استفاده از فلنج ها می باشد. فلنج ها برای تعمیر و نگهداری قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند .فلنج ها ، لوله ها را با تجهیزات مختلف بهم متصل می کند.اگر نگهداری منظم در عملیات کارخانه مورد نیاز باشد در سیستم خط لوله ، فلنج اضافه می شود.فلنج ها از سه جز جداگانه و مستقل تشکیل شده است.این سه جز واشر،پیچ و مهره  می باشد .برای اینکه این اتصالات حین لوله کشی درست و دقیق انجام شود کنترل ویژه ای جهت انتخاب و استفاده از این عناصر باید صورت گیرد.به همین دلیل هیچ وقت توصیه نمی شود که در هنگام لوله کشی زیر زمینی از این اتصالات استفاده شود.فلنج ، شایع ترین منبع نشت و آتش در یک کارخانه می باشد.فلنج را می توان به روش های متفاوتی   به شرح زیر طبقه بندی کرد:

 • بر اساس انواع اتصال
 • بر اساس نوع فلنج رو به رو است
 • بر اساس رتبه بندی درجه حرارت فشار
 • بر اساس انواع مواد

انواع فلنج

نام-گذاری-فلنج

 1. فلنج پیچی
 2. فلنج جوشی
 3. فلنج روکار
 4. فلنج لبه دار 
 5. فلنج گردن دار
 6. فلنج کور

برای دیدن توضیحات انواع فلنح به این قسمت بروید

 • فلنج پیچی

این فلنج ها به عنوان فلنج پیچ شناخته می شود. ایتصال لوله با این فلنج ها بسیار ساده و سریع می باشد . فلنج های پیچی  بیشتر در خدمات نرم افزاری مانند هوا و آب استفاده می شود.

 • فلنج سوکت جوش

این فلنج ها حاوی یک شانه در داخل آنها با قرار دادن انتهای لوله در فلنج، تا زمانی که آن را در مقابل شانه ها قرار می دهند، ساخته شده و سپس لوله ۱/۸ را قبل از جوشکاری در محل قرار دهید. این عمل در اصل برای کاهش ترک خوردگی به علت تنش های حرارتی در سوپر گرمادهای فولادی ضد زنگ مورد استفاده قرار گرفت، اما در طول سال ها به طور معمول برای نصب تمام فلنج های جوشکاری سوکت (SW Flange) تبدیل شده است. است که به عنوان راهنمایی برای تنظیم عمق که در آن لوله به فلنج جوش داده می شود

 • مزایای فلنج جوش سوکت

این لوله نیاز به آماده سازی جوشکاری کوره ندارد.
نیازی به جابجایی موقعیت موقتی در زمان وجود ندارد، زیرا اصل هماهنگی هماهنگی صحیح را تضمین می کند.
فلز جوش نمی تواند نفوذ سوراخ در لوله.
آنها می توانند به جای اتصالات رشته استفاده شوند، بنابراین خطر نشت بسیار کوچکتر است.
رادیوگرافی به جوش فیلیپس اعمال نمی شود؛ بنابراین جوشکاری مناسب و جوش بسیار مهم است. جوش فیلتری می تواند با بازرسی سطح، پودر مغناطیسی (MP) یا روش بازرسی مایع نفوذ (PT) بررسی شود. با توجه به عدم نیاز به مونتاژ دقیق و حذف پایان مونتاژ مفاصل پردازش ویژه، هزینه ساخت و ساز پایین تر از سر جوش است.

 • ویژگی های اصلی فلنج جوشکاری سوکت

شیار در قطر داخلی اجازه می دهد تا مناسب مناسب لوله، اجازه می دهد برای جریان صاف مایع مناسب برای اندازه های کوچک و شرایط دمای بالا فشار.
شبیه به فلنج کشویی، اما باید ترتیبات لوله گذاری را برای جوشکاری سوکت استفاده شود. شکل زیر نشان دهنده قطر داخلی فلنج جوش سوکت است. این فلنج اتفاق می افتد که به اصطلاح فلنج درج است. این فلنج دو قطعه است که اجازه می دهد چرخش فلنج خارجی، آسان برای پیچ و تاب کردن سوراخ. SFF می تواند این فلنج ها و استاندارد های All-in-one سوکت های جوش را ارائه دهد.

 • فلنج روکار

بر روی فلنج های روکار سوراخ هایی می باشد که برای اتصال لوله ها به یکدیگر کاربرد دارد.فلنج روکار بر روی لوله قرار می گیرد و در داخل و خارج آن جوش داده می شود.فلنج روکار در مواردی که فشار و دما کم می باشد مورد استفاده قرار می گیرد.این نوع فلنج ها در اندازه های بزرگ و برای اتصال لوله های بزرگ ذخیره می شود.هزینه نصب این فلنج ها  بیشتر است.مقاومت آن در برابر فشار داخلی دو سوم و در برابر بار خستگی یک سوم فلنج گردندار.

 • فلنج های لبه دار

فلنج-لبه-دار

این فلنج ها دارای دو جزء، یک انتهای خم و یک فلنج پشتی آزاد است .پایه پایینی به لوله متصل است و فلنج پشتی آزادانه بر روی لوله حرکت می کند.فلنج پشتی می تواند از مواد مختلف  به طور معمول از فولاد کربن برای صرفه جویی در هزینه باشد.این فلنج زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که در آن انهدام مکرر مورد نیاز است و فضای محدود است.

 • فلنج گردن جوش

فلنج گردن جوش به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.این نوع فلنج ها در کاربرد فشار و دمای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.فلنج گردن جوش با توجه به نوع دیگر فلنج بسیار بزرگ و پر هزینه است

 • فلنج کور

فلنج-کور

فلنج کور مانند یک دیسک می باشد که تعدادی سوراخ بر روی آن قرار دارد.این فلنج ها به همراه فلنج های دیگر برای جدا کردن سیستم لوله کشی یا پایان دادن خط لوله استفاده می شود.فلنج کور همچنین به عنوان یک پوشش دریچه در کشتی استفاده می شود.

پیچ های مورد استفاده در بستن فلنچ ها

پیچ ممکن است از یک طرف رزوه شده باشد که به آن Bolt گفته می شود در این صورت طرف دیگر آن دارای سر۶گوش و یا ۴ گوش مخصوص آچار می باشد و به یک مهره (Nut) نیاز دارد و یا ممکن است سرتاسر رزوه شده باشد ­(Stud bolt) که در این صورت به دو مهره نیاز دارد.

اندازه و نوع دنده پیچ 

پیچ ها بر اساس قطر خارجی پیچ، بصورت میلیمتری و یا اینچی اندازه گیری می گردند.

بعنوان مثال قطر خارجی پیچ M16 برابر ۱۶ میلیمتر و قطر خارجی پیچ ۳/۴″ برابر ۳/۴″ می باشد.

پیچ و مهره ها مطابق سیستم متریک و یا اینچی رزوه می شوند و در هر دو حالت دنده بر روی پیچ بصورت موازی (Straight) می باشد یعنی قطر نوک دنده در طول پیچ یکسان است و مهره به راحتی در سرتاسر پیچ می­پیچد.در سیستم متریک اندازه گام پیچ همراه با قطر خارجی پیچ مشخص می شود مانند :M30*2 یعنی قطر خارجی پیچ ۳۰ میلیمتر و گام آن ۲mm می باشد. در سیستم اینچی همراه با قطر خارجی پیچ تعداد دنده در اینچ نیز مشخص می شود مانند ۳/۴″*۸ یعنی قطر خارجی پیچ ۳/۴ اینچ بوده و تعداد دندانه ها در اینچ برابر ۸ دندانه می باشد.

peyman

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه شهرستان رستم 123

با عضویت در خبرنامه ویژه شهرستان رستم 123 از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!